آزمایشگاه

 

کیفیت بالا، آزمایشگاه شرکت آوند پلیمر با بهره گیری از جدیدترین و بهترین تجهیزات آزمایشگاهی از شرکتهای معتبر و استفاده از مجرب ترین متخصصان نقطه قوتی است در برقرار نمودن سیستم دقیق تضمین کیفیت و بالا بردن هرچه بیشتر سطح کیفی محصولات وخدمات ارائه شده به مصرف کنندگان لوله های آب وگاز .

آزمایشات تولید لوله پلی اتیلن به ۱۰ قسمت تقسیم می‌شود که شامل آزمایش شاخص جریان مذاب (ISO 1133)، آزمایش تعیین چگالی (ISO 1183)، آزمایش تعیین تست کربن (ASTM D 1603)، آزمایش کشش (ASTM D 2412)، آزمایش فشار هیدرواستاتیک (EN 921)، آزمایش فشار ترکیدگی (ASTM D 1599)، آزمایش برگشت حرارتی (ISO 2505)، اندازه‌گیری ابعاد و بررسی ظاهری لوله (ISO 11922)، آزمایش O.I.T و آزمایش فشردگی (ISO 4437) است. در این مطلب ما تعدادی از این آزمایشات لوله پلی اتیلن که توسط شرکت آوند پلیمر برای تولید محصول نهایی باکیفیت‌ استفاده می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم.

آزمایشگاه کنترل کیفیت

آزمایشات تولید لوله پلی اتیلن

 

آزمایش شاخص جریان مذاب (MFI)

آزمایش شاخص جریان مذاب (MFI)

 

این آزمایش تولید لوله پلی اتیلن طبق استاندارد ISO 1133 است که هدف آن اندازه‌گیری سرعت جریان ماده ذوب شده در دمای ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد است و برای آزمایش کیفیت مواد سازنده، استحکام کششی و مقاومت پارگی پلی اتیلن استفاده می‌شود.

آزمایش تعیین چگالی

آزمایش تعیین چگالی

 

این آزمایش تولید لوله پلی اتیلن قبل از هر آزمایش دیگری انجام می‌شود و هدف آن اندازه‌گیری چگالی مواد اولیه ساخت لوله پلی اتیلن است که بر اساس استاندارد ISO 1183 سنجیده می‌شود. این آزمایش در قالب مواد بسته‌بندی شده یا مواد آماده شده خام و همچنین مواد پودری و ریزدانه‌ها انجام می‌شود. لازم به ذکر است که عدد این آزمایش نشان‌دهنده کیفیت مواد اولیه تولید لوله‌های پلی اتیلن است.

آزمایش تعیین درصد کربن

 

شاید یکی از مهمترین آزمایشات تولید لوله پلی اتیلن آزمایش تعیین درصد کربن باشد که طبق استاندارد ASTM D4218 و ASTM D1603 انجام می‌شود. روش انجام این آزمایش بدین‌گونه است که نمونه‌ای از لوله در محفظه احتراق قرار می‌گیرد و این محفظه تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد داغ می‌شود و اکسیژن خالص و نیتروژن در آن دمیده می‌شود. بعد از گذشت زمان مشخصی محفظه احتراق و مواد سوخته شده توسط نیتروژن خنک می‌شوند و وزن آن اندازه‌گیری می‌شود. این کربن به‌جا مانده همراه با اکسیژن خالص سوزانده می‌شود تا درصد خاکستر مواد و میزان همگنی آن بررسی شود. اگر در قسمت‌هایی از لوله تجمع کربن بیشتر از درصد مجاز باشد، تمرکز تنش در آن نقطه ایجاد می‌شود و اگر کمتر باشد استحکام لوله درمقابل نور خورشید کاهش می‌یابد.

آزمایش تعیین درصد کربن
آزمایش کشش

آزمایش کشش

 

آزمایش تولید لوله پلی اتیلن شامل بخش‌های شیمیایی و فیزیکی می‌شود. در آزمایشات بالا بیشتر ساختار مواد و بخش شیمیایی مورد بررسی قرار می‌گرفت اما در آزمایش کشش با استفاده از دستگاه‌های تخصصی آزمایش از استاندارد ASTM D2412 گرفته شده است و می توان خواص مکانیکی لوله‌های پلی اتیلن از جمله حد نهایی انسجام درمقابل بار خارجی، میزان تغییر طول در نقطه پارگی و ضریب الاستیسیته را اندازه‌گیری کرد و عملکرد محصول درمقابل فشارهای خارجی را به‌صورت دقیق بررسی کرد.

آزمایش فشار هیدرواستاتیک

 

آزمایش فشار هیدرواستاتیک نیز از آزمایش‌های فیزیکی است که جهت بررسی استحکام محصول نهایی درمقابل فشارهای هیدرواستاتیکی طراحی شده و مبنای آن استاندارد EN 921 و ISO 1167 است. در این آزمایش تولید لوله پلی اتیلن ، نمونه‌های انتخاب شده را دمایی مشخص قرار می‌دهند که می‌تواند سه صورت آزمایش «آب در آب»، «آب در مایع» و «آب در هوا» اجرا شود. این آزمایش بیشتر برای لوله‌های PE 100 استفاده می‌شود. در آزمایش «آب در آب»‌ نمونه‌ لوله را پس از غوطه‌ور کردن در حوضچه آب به مدت ۱۰۰ ساعت در درمای ۲۰ درجه (یا به مدت ۱۶۵ ساعت در دمای ۸۰ درجه) قرار می‌دهند و هرگونه نقص ایجاد شده بر روی لوله پس از این مدت به معنای کیفیت پایین آن است و قابلیت استفاده در صنعت را ندارد.

آزمایش فشار هیدرواستاتیک
آزمایش ابعاد و بررسی ظاهری

آزمایش ابعاد و بررسی ظاهری

 

مجموعه استاندارد ISO 11922 استاندارد‌های آزمایش ظاهری لوله‌های پلی اتیلن است که شامل تحمل فشار خارجی لوله، ظاهر خارجی و قوس لوله و ضخامت لوله در طول‌های مختلف آن می‌شود. ضخامت دقیق جداره لوله را با کولیس‌ در برش‌های مختلف و با ضخامت‌سنج اولتراسونیک در طول لوله اندازه می‌گیرند. قطر خارجی لوله را با استفاده از سیکرومتر در طول لوله اندازه‌گیری شده و مقدار میانگین آن درنظر گرفته می‌شود.

آزمایش فشار ترکیدگی

 

این آزمایش تحت استاندارد ASTM D 1599 قرار می‌گیرد و برای اندازه‌گیری فشار و رفتار ترکیدگی کوتاه‌مدت لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود. در این آزمایش تولید لوله پلی اتیلن نمونه‌هایی با طول معین را به دستگاه فشار متصل می‌کنند و هوای داخل آن را تخلیه می‌کنند. سپس دستگاه پرس فشار را افزایش می‌دهد تا نمونه لوله پلی اتیلن دچار نقص شود. این آزمایش باید ۶۰ تا ۷۰ ثانیه طول بکشد و در غیر این‌صورت با تنظیمات فشار جدید تکرار خواهد شد.

آزمایش فشار ترکیدگی
آزمایش برگشت حرارتی آوند پلیمر

آزمایش برگشت حرارتی

 

این آزمایش برای استقامت لوله‌های پلی اتیلن توسط استاندارد ISO 2505 طراحی شده است که در آن در نمونه‌ لوله‌ای به طول ۳۰ سانتی‌متر هوای داغ ۱۱۰ درجه به مدت یک تا سه ساعت می‌دمند و در نهایت نباید تغییرات طولی لوله بیش از ۳ درصد طول نمونه شود.

تجهیزات اندازه‌گیری آزمایشگاه

 

تجهیزات اندازه‌گیری این آزمایشگاه شامل اقلام زیر می باشد:

 • Electrical furnace for pyrolysis
 • Differential Scanning Calorimeter (DSC)
 • Plastometer (MFR indexer)
 • Digital balance up to 300gr
 • Electrical oven
 • Tensile
 • Microscope
 • Digital caliper
 • Circumeter (Pi-meter)
 • Ultrasound thickness
 • measuring device
 • Digital balance up to 30kg
 • Air thermometer and hygnometer (digital)
 • Meter
 • Chronometer
 • Generator and controller of internal hydrostatic pressure
آزمایشگاه کنترل کیفیت

 

جهت استفاده از امکانات آزمایشگاه و راهنمایی در خصوص نحوه استفاده از آن به صفحه تعرفه قیمت آزمایشگاه مراجعه کنید