تخفیف خرید لوله ها تا 24خرداد ماه
 

بازیافت پلی اتیلن

بازیافت

امروزه با افزایش مصرف پلیمرها شاهد افزایش ضایعات این مواد نیز هستیم که به طبع این مساله باعث می شود بازیافت ضایعات و مشکلات زیست محیطی اهمیت بیشتری یابد. بازیافت موثر و توسعه کاربردهای جدید برای محصولات تهیه شده از پلیمرهای بازیافتی می تواند مشکل تجمع ضایعات و آلودگی محیط زیست را کمتر کند. “پلی اتیلن ” ( PE ) پلاستیک صنعتی بسیار مفید و کاربردی است که در دهه گذشته شاهد افزایش سریع مصرف این ماده پلیمری در صنعت و محیط زیستمان بوده ایم.

پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن ، ماده ای است که اگر بازیافت آن به خوبی صورت پذیرد و ناخالصی های مواد بازیافتی آن حذف شود، علاوه بر صرفه جویی اقتصادی قابل ملاحظه، خواص فیزیکی و مکانیکی ضایعات می تواند در حد خواص پلی اتیلن نو باشد. این در حالی است که قیمت مواد بازیافتی کمتر از یک پنجم بهای مواد نو است. علاوه بر این، استفاده از ضایعات به پاکسازی محیط زیست و جلوگیری از انباشت ضایعات پلاستیکی در طبیعت کمک می کند.

بازیافت پلی اتیلن

 

تحقیقات نشان داده است ایجاد پیوند بین گروه های عاملی سازگار کننده و PE بازیافتی ضمن ایجاد سازگاری در آلیاژ نهایی، موجب بهبود خواص مکانیکی از جمله استحکام کششی و مقاومت ضربه ای می شود. از نتیجه این کار می توان در کاربردهایی که به مقاومت ضربه ای و کششی بالایی نیاز دارد مانند تسمه های بسته بندی محموله های حجیم در بنادر به عنوان جایگزین تسمه های فلزی استفاده کرد.از دیگر کاربردهای PE بازیافتی می توان به استفاده از آن به عنوان الیاف در صنایع نساجی , لوازم خانگی و ورزشی، صنایع خودرو سازی و تولید پانل های اسفنجی عایق دار برای مصارف ساختمانی اشاره کرد. پلی اتیلن در زمینه های مختلفی چون الیاف، فیلمها، غشاها، بطری های نوشیدنی، فیلم برای قالبگیری فشاری و صنایع بسته بندی فیلمهای رادیوگرافی , نوارهای ویدیویی و لوله ‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد

در فرایند بازیافت مواد پلاستیکی, نوع پلیمری که باید بازیافت شود مد نظر قرار می‌گیرد. بدین ترتیب که هر نوع پلیمر جدا از انواع دیگر بازیافت می شود، در غیر این صورت فرایند بازیافت با اشکال روبه رو خواهد شد. به عنوان مثال: پلی اتیلن ها با هم، پلی پروپیلن ها با هم و پلی آمیدها با هم بازیافت می شوند، چرا که هنگام فرایند بازیافت مواد پلاستیکی را خرد سپس ذوب کرده و مجدداً مورد استفاده قرار می دهند بنابراین اگر ترکیبی از مواد پلاستیکی مختلف نظیر ظروف یک بار مصرف با انواع مختلف خرد و سپس ذوب شوند، با توجه به متفاوت بودن نقطه ذوب ترکیب ناهمگونی ایجاد می شود.

 پلیمرها در صنعت بازیافت

 

شایان ذکر است که بازیافت PE یکی از موفق ترین نمونه های بازیافت پلیمرها بوده و انواع بازیافتهای مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی برای این پلیمر مورد استفاده قرار می گیرند.

در آینده به جزئیات و روش بازیافت بیشتر در مطالب بعدی خواهیم پرداخت

برای بهره برداری از این پلیمرها در صنعت دو موضوع باید مورد توجه قرار گیرد :

الف) دید محیط زیستی

 

این مواد باید سریعاً در محیط مورد تجزیه قرار گیرند، بافت خاک را بر هم نزنند و به راحتی با برنامه های مدیریت زباله و بازیافت مواد از محیط خارج شوند .

ب) دید صنعتی

 

این مواد باید خصوصیات مورد انتظار صنعت از جمله دوام و کارایی را داشته باشند و از همه مهمتر پس از برابری یا بهبود کیفیت نسبت به مواد معمول، قیمت تمام شده مناسبی داشته باشند .

نکته ای که نباید از نظر دور داشت این است که علی رغم قیمت بالاتر تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر، قیمت واقعی آنها بسیار کمتر از پلاستیک های سنتی است؛ چرا که بهای تخریب محیط زیست و هزینه بازیافت پس از تولید هیچ گاه مورد محاسبه قرار نمی گیرد .

تقریباً تمامی پلاستیک‌های معمول در بازار از محصولات پتروشیمی که غیر قابل برگشت به محیط می‌باشند، به دست می‌آیند. راه‌حل جایگزین برای این منظور، بهره‌برداری از باکتری های خاکزی است . باید منتظر بود تا سرانجام شاهد تولید اقتصادی این محصولات دوستدار محیط زیست در آینده‌ای نزدیک باشیم.

بازیافت مواد پلیمری
بازیافت مواد پلی اتیلن
بازیافت
پیمایش به بالا