لوله های پلی اتیلن

 

لوله پلی اتیلن یکی از تاثیر گذارترین و مهم ترین محصولات پلی اتیلنی است که بوسیله مواد پلی اتیلن تولید و به بازار عرضه شده است. انواع لوله پلی اتیلن با کاربردهای فراوان توانسته است لوله‌های مختلف فلزی ، چدنی و بتنی را از چرخه صنعت آب و فاضلاب خارج کند و خود را به عنوان محصولی بی رقیب که دارای خواص مکانیکی بسیار عالی است مطرح نماید. لوله پلی اتیلن تکجداره جهت انتقال سیالات با فشار داخلی, لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت جهت انتقال فاضلاب و جمع‌آوری آب های سطحی بیشترین کاربرد را در دنیای امروز دارد و همچنین لوله پلی اتیلن گازرسانی در سرعت و پیشرفت انتقال گاز و پخش گاز به منازل، انقلابی  را بوجود آورده است. لوله پلی اتیلن تکجداره با قطر خارجی ۲۶۰۰ میلیمتر تولید می‌شود و تا قطر ۱۱۰ میلیمتر به صورت کلاف پیچیده می‌شود. در برخی قطرهای خاص, کلاف‌هایی با طول بیش از ۱۰۰۰ متر در دسترس هستند.

تعریفی از لوله پلی اتیلن

 

در کاربردهای شهری, چرخه عمر لوله پلی اتیلن بسیار بالاست. هزینه استفاده از انواع لوله پلی اتیلن به طرز چشم‌گیری کمتر از سایر انواع لوله‌ها است. سطح داخل لوله‌های پلی اتیلن کاملا صاف است که موجب حفظ خواص ویژه جریان می‌شود و اتصالات جوشی باعث حذف نشتی‌ها میگردد. این موارد، ترکیب موفقی برای کاهش هزینه‌های عملکرد شبکه لوله کشی هستند.
لوله پلی اتیلن با مواد پایپ گرید پلی اتیلن که با نامهای PE100 , PE80 و PE63 شناخته می شوند , تولید و به بازار عرضه می شوند . تفاوت آن ها در میزان چگالی و دانسیته آنها است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بالارفتن استانداردها تنها گرید PE100 باقی مانده است و باقی گریدها از گردونه تولید حذف شده‌اند. البته در مواقعی جهت تولید لوله پلی اتیلن فاضلاب و لوله دوجداره کاروگیت از مواد پلی اتیلن PE80 نیز استفاده می شود که اکیدا توصیه می شود از خرید این لوله‌ها خودداری نمائید.

کارخانه آزمایشی تولید پلی اتیلن

 

اولین کارخانه آزمایشی تولید پلی اتیلن با ظرفیت ۱۰ تن در ماه در اوایل سال ۱۹۵۴ در شهر فرانکفورت آلمان تاسیس گردید.در سال ۱۹۵۸ تولید جهانی پلی اتیلن به ۱۷۰۰۰ تن در سال و در سال ۱۹۶۲ میلادی به ۲۰۰ هزار تن در سال رسید و لایسنس‌های مختلف تولید پلی اتیلن در دما و فشار پائین در نوزده نقطه مختلف اروپا و هفده نقطه آمریکا و ژاپن واگذار گردید. در حال حاضر در دنیا سالیانه حدود ۲۸ میلیون تن انواع پلی اتیلن تولید می شود که حدود ۴ میلیون تن از آن برای تولید انواع لوله پلی اتیلن به‌کار می رود.

یکی از اولین کاربردهای پلی اتیلن در تولید لوله‌های پلیمری بود زیرا مهندسان مدت‌ها به دنبال جایگزین مناسبی برای لوله‌های آهنی, چدنی , سفالی و بتنی بودند. به علت رشد سریع لوله‌های پلی اتیلنی موسسه IN آلمان یک گروه مطالعاتی را در سال ۱۹۵۷ تشکیل داد که با همکاری یکدیگر اولین استاندارد بین‌المللی لوله‌های پلی اتیلنی را در ژانویه سال ۱۹۵۹ به نام DIN8074/75 منتشر نمودند.لوله‌های پلی اتیلن در طی شصت سال اخیر رشد چشمگیری از لحاظ کیفیت و پروسه تولید داشتند.

محصولات پلی اتیلن

 

روند رو به رشد استفاده از مواد پلاستیکی و بطور خاص پلی اتیلن در صنعت، مرهون خواص و مشخصات این مواد و کاربردهای آن می باشد که باعث شده است در مدت زمان کوتاهی که از عمر آن می گذرد از پیشرفت چشمگیری در تولید و میزان کاربری در صنایع مختلف برخوردار باشد.

پلی اتیلن

 

در پنجاه سال گذشته این صنعت با پیشرفت هایی که در زمینه تولید انواع لوله های پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن نموده است خود را به عنوان جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی , PVC , GRP و چدنی مطرح نموده است و توانسته است در اکثر موارد به عنوان جایگزین این قبیل لوله ها خود را مطرح نماید. مدیران پروژه های اجرایی در اکثر مواقع راضی شده اند که این جایگزینی را بپذیرند. استحکام و دوام و روش نصب آسان لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در این تصمیم گیری بسیار موثر بوده است.

لوله پلی اتیلن تولید شده با مواد پایپ گرید PE100 به عنوان بهترین و سبکترین لوله های تک جداره پلی اتیلن , شناخته می‌شوند و همچنین این لوله‌ها مقاومت و طول عمر بیشتری دارند.

امروزه سیستم های لوله کشی آوند پلیمر در اکثر پروژه های سیستم های آتـش نشانی، پروژه های فشار قوی انتقال آب و سیستم های انتقال فاضلاب های شهری و صنعتی و همینطور انتقال گاز طبیعی در محیط های صنعتی و شیمیایی و یا پروژه های مخابراتی و کاورینگ کابل در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار گرفته می گیرد.