لوله پلی اتیلن فشار قوی نوعی از لوله های پلی اتیلن است که در فشارهای کاری ۶-۳۲ اتمسفر به کار می رود. پلی اتیلن فشار قوی در واقع لوله های پلی اتیلن با گرید PE80 و PE100 می‌باشد که تحمل فشار بالا را دارد. لوله‌های PE100 از نظر قیمت اقتصادی و از نظر ضخامت مناسب تر هستند.

منظور از فشار قوی بودن جنس ماده ی آنهاست نه ضخامت بالا .برای مثال گرید PE100 که امروزه بیشترین مقاومت و استحکام را دارد، وزن کمتری نسبت به گرید PE80 با ضخامت و وزن بیشتر دارد.

این نوع لوله ها اغلب تحت فشار مستقیم پمپ و در معرض مستقیم اشعه آفتاب قرار میگیرد. بنابراین برای حفظ استحکام و افزایش طول عمر آن باید از مواد دارای ترکیبات آنتی یو وی (ضد اشعه آفتاب) در تولید آن استفاده کرد.

لوله پلی اتیلن قرمز رنگ

از لوله پلی اتیلن فشار قوی اغلب برای انتقال آب با فشار بالا بخصوص در سطوح ناهموار و با شیب زیاد استفاده می شود. این لوله ها به دو شکل کلافی و شاخه ای ۶ متری و ۱۲ متری بر اساس سفارش مشتری و در فشارهای ۱۰ اتمسفر و ۱۶ اتمسفر PE80 و PE100 تولید می شود. بسته به نوع کاربرد، این لوله ها در متراژها و قطر های داخلی و خارجی مختلف تولید و عرضه می شوند.

ادامه مطلب  ایستگاه پمپاژ آبیاری
 

لازم به ذکر است امروزه به غیر از مواد پلی اتیلن گرید PE100، دیگر گریدهای پائین‌تر از رده خارج می‌باشند و تولید و استفاده از آنها صرفه اقتصادی ندارد و از کیفیت مناسب و بالایی برخوردار نیستند و جهت کاربری‌های حساس مناسب نیستند.

در ساخت لوله های فشار قوی از مواد پلی اتیلنی مشکی به عنوان مواد اولیه استفاده می شود. اما بطور طبیعی رنگ آنها سفید میباشد. برای مشکی نمودن لوله‌ها از افزودنی استفاده می نمایند.

این لوله های مشکی رنگ براساس کاربردی که دارند در دسته های جداگانه طبقه بندی می شوند. که با نوار رنگی بر روی بدنه ی آنها مشخص می شود :

 • نوار آبی رنگ : برای استفاده در خطوط انتقال آب
 • نوار قرمز : برای استفاده در خطوط انتقال فاضلاب
 • نوار زرد رنگ : برای استفاده در خطوط انتقال گاز

◾️مزایای لوله های پلی اتیلن فشار قوی

از مزایای لوله های پلی اتیلن فشار قوی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ✔️ دوام و طول عمر بالای ۵۰ سال
 • ✔️عدم نشتی در اتصالات
 • ✔️مقاومت در برابر زنگ زدگی
 • ✔️استحکام
 • ✔️هزینه تعمیر و نگهداری کم
 • ✔️مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی در برابر اسید ها و مواد شیمیایی
 • ✔️ وزن سبک و حمل آسان
 • ✔️امکان اتصال راحت
 • ✔️ تحمل در برودت و هوای منفی ۷۰ درجه و تحمل گرمای ۸۰ درجه سانتیگراد
 • ✔️ ضمانت کیفیت و مرغوبیت جنس تولیدی
 • ✔️مقاوم در مقابل تاثیر اشعه آفتاب
 • ✔️مقاومت در برابر زلزله و رانش زمین
 • ✔️قدرت تحمل بالا در برابر فشارهای مکانیکی داخلی و خارجی
 • ✔️عدم تشکیل رسوب در سطح داخلی
 • ✔️قدرت انعطاف پذیری بالا
 • ✔️پایین بودن میزان اصطکاک و ثابت بودن آن ها
 • ✔️مقاوم در برابر شکستگی
 • ✔️صرفه اقتصادی بالا
 • ✔️سازگار با محیط زیست

کاربردهای لوله پلی اتیلن فشار قوی

◾️کاربرد لوله پلی اتیلن فشار قوی

از لوله پلی اتیلن فشار قوی در خطوط انتقال گاز، انتقال فاضلاب های صنعتی، شهری و روستایی ، سیستم های آبیاری تحت فشار مانند آبیاری های متحرک،  سیستم آبیاری قطره ای، بارانی،شبکه ها زهکشی و سیستم های انتقال مایعات استفاده می شود.

ادامه مطلب  زهکشی چیست ؟ | انواع روش های زهکشی در کشاورزی
 

لوله های پلی اتیلن فشار قوی می توانند فشار بالایی تا ۳۲ اتمسفر و حتی بالاتر را تحمل کنند .

این نوع لوله ها در ضخامت های مختلف برای کاربرد در متراژ های مختلف با قطرهای داخلی و خارجی متفاوت برای انواع نیاز ها تولید و عرضه می شوند.

◾️انواع لوله های پلی اتیلن فشار قوی

لوله های پلی اتیلن گازرسانی :

یکی از مهمترین کاربردهای لوله های پلی اتیلن در صنایع پتروشیمی و برای انتقال گاز طبیعی است. مقاومت بالای لوله های پلی اتیلن در برابر آتش و زنگ زدگی و طول عمر بالای این لوله ها باعث شده لوله های پلاستیکی با جنس پلی اتیلن یکی از اصلی ترین لوله های مصرفی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و حتی معادن باشد.

لوله های پلی اتیلن آبیاری:

در زمین های کشاورزی که برای انتقال آب در شبکه های آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای، به فشار کاری بالایی نیاز است، لوله پلی اتیلن بهترین انتخاب ممکن می باشد. این لوله ها نسبت به لوله های فلزی در شبکه های تحت فشار عملکرد بهتری دارند و همین امر موجب جایگزینی لوله های پلی اتیلنی در صنایع کشاورزی از سایر صنایع به مراتب بالاتر باشد.

یکی از دلایل دیگر استقبال کشاورزان از لوله های پلی اتیلنی سهولت در نصب و به کارگیری این لوله ها و هزینه پایینتر اتصالات می باشد. اتصالات و شیرآلات پلیمری به سادگی به لوله های پلی اتیلنی متصل شده و کاملا آب بندی می شوند. ابتکارات به کار رفته در اتصالات پلیمری نیاز به اتصالات و شیرآلات و مغزی ها را به حداقل مقدار ممکن کاهش داده و هزینه های اجرایی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد

لوله های پلی اتیلن آب رسانی

از لوله های پلی اتیلن آبرسانی برای انتقال آب شرب با فشارهای بین ۲.۵ تا ۲۵ استفاده می شود. مزیت اصلی این لوله ها طول عمر بالا، بهداشتی بودن و هزینه ی مناسب آن است.

لوله های پلی اتیلن فاضلابی

از لوله های پلی اتیلن فاضلابی برای جمع آوری فاضلاب ها و پسماند های صنعتی و شهری و روستایی استفاده می شود. از دیگر کاربرد های آنها می توان به جمع آوری آب های سطحی، لوله های زهکش اشاره کرد. این لوله ها اندازه، وزن و ضخامت بسیار قابل قبولی دارند. آنها قادرند فشارهای مختلف تا ۶ بار را تحمل کنند و برای بار های بیشتر نیز قابل تولید هستند.

ادامه مطلب  لوله های پلی اتیلن چگونه لوله هایی هستند و چه کاربردهایی دارند؟
 

◾️قیمت لوله های پلی اتیلن فشار قوی

قیمت لوله پلی اتیلن فشار قوی، به نوع ماده اولیه، کیفیت تولید، اندازه لوله، قطر و ضخامت آن بستگی دارد.

به عبارت دیگر قیمت لوله پلی اتیلن و وزن آن رابطه مستقیم با فشار کاری آن لوله دارد, هرچه این فشار بالاتر باشد وزن و قیمت لوله بالاتر می‌رود. در خرید لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن , نوع و برند مواد اولیه مصرفی , تجهیزات کارخانه تولید کننده ,اعتبار و شهرت کارخانه و استانداردها باید مورد توجه قرار گیرد.

بنابراین در هنگام خرید به اتمسفر یا میزان تحمل فشار، نشان استاندارد ایران، نوع PE ، تاریخ تولید، و ضریب امنیتی درج شده بر روی لوله دقت کنید.

همچنین توجه به گرید در هنگام خرید لوله های پلی اتیلن از اهمیت بالایی برخوردار است. گرید در لوله پلی اتیلن فشار قوی حساسیت بالایی دارد .بنابراین لازم است در هنگام خرید در رابطه با رعایت این استاندارد شناخت کافی داشته باشید.

از آنجایی که لوله های پلی اتیلن از مواد پلی اتیلنی تولید می شوند که قیمت این مواد در بورس و توسط پتروشیمی‌ها تعیین می شود ؛ همواره دارای تغییر بوده و ثبات نسبی در قیمت آن وجود ندارد.

◾️فرمول محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن برابر است با حاصل ضرب (وزن یک متر از آن) در قیمت (هر کیلو مواد اولیه) می‌باشد. البته قیمت بدست آمده قیمت خام می‌باشد و ضرایب تولید و هزینه‌های دیگر را نیز به آن اضافه خواهد شد.

 

لوله پلی اتیلن سایز ۱۴۰-۲۵۰

لوله پلی اتیلن سایز 140 تا 250

لوله های پلی اتیلن سایز ۲۸۰-۵۰۰

لوله پلی اتیلن سایز 280 تا 500

لوله های پلی اتیلن ۱۶-۵۰

لوله پلی اتیلن سایز 16 تا 50

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *