مواد اولیه

 

مواد اولیه پلی اتیلن جهت تولید لوله پلی اتیلن باید مخصوص لوله باشد و اصطلاحا آنها را پایپ گرید می نامند. این مواد جهت دستگاه‌های اکستروژن می باشد که در ایران و پتروشیمی‌های داخلی این مواد را با نام اختصاری EX3 مشخص می کنند و هر گاه مواد پلی اتیلنی دیدید که با EX3 شروع شد مطمئن باشید که این مواد جهت خطوط اکستروژن و پایپ گرید است .

مواد اولیه محصول پلی اتیلن

 

مواد پایپ گرید HDPE در گریدهای  PE80 ( تولید پتروشیمی های مارون و امیر کبیر )، PE63 و PE100 ( تولید پتروشیمی جم ) جهت تولید انواع لوله پلی اتیلن بکار می رود. امروزه مواد PE63 به طور کامل از چرخه تولید و استفاده حذف شده است و مواد پلی اتیلن PE80 تنها برای تولید لوله‌های فاضلابی و لوله‌هایی که تحت فشار زیاد نمی‌باشند مورد استفاده قرار می گیرد، لوله‌ پلی اتیلن کاروگیت , لوله پلی اتیلن آبیاری , لوله پلی اتیلن اسپیرال  از این دست لوله‌ها می باشند. اما مواد پلی اتیلن PE100  امروزه به عنوان یکی از جدیدترین و بهترین گریدهای پلی اتیلن جهت تولید لوله پلی اتیلن بکار می رود. این گرید از مواد پلی اتیلن، جهت تولید لوله‌های پلی اتیلن تکجداره و دیگر لوله‌ها کاربرد دارد و به دو مدل سفید ( نچرال ) و مواد مشکی ( خودرنگ ) تقسیم می شود.

مواد PE100 سفید در هنگام تولید لوله پلی اتیلن جهت مشکی شدن با مستربچ ترکیب می شود و به همین جهت ممکن است در خواص مکانیکی و مولکولی آن کمی ناهماهنگی وجود داشته باشد برای همین از لوله‌هایی که با مواد پلی اتیلن سفید تولید می شوند برای کاربری های بسیار حساس و در مکان هایی که لوله تحت فشار و تنش بسیار بالا است، استفاده نمی‌شود.

مواد اولیه لوله پلی اتیلن

مواد PE100 مشکی از بهترین گزینه‌ها و مواد پلی اتیلن جهت تولید لوله پلی اتیلن است, به دلیل اینکه در فرایند تولید هیچگونه افزودنی لازم نیست به آن اضافه شود بافت مولکولی این لوله ها بسیار عالی است و تحت بدترین شرایط محیطی این لوله‌ها عمری بسیار بالا خواهند داشت و به صورت طبیعی عمری در حدود ۱۰۰ سال دارند.